ŁAŃCUT / PODKARPACIE. Ponad 36 milionów złotych, to koszt budowy wiaduktu kolejowego i nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 877 w Łańcucie. W poniedziałek podpisano umowę dotyczącą inwestycji. Powinna być ona oddana do użytku w kwietniu 2023 roku
W Łańcucie powstanie nowy wiadukt. O jego budowę zabiegali mieszkańcy od otwarcia autostrady A4. Wzmożony ruch przez przejazd na linii kolejowej nr 91 i tworzące się korki przy zamkniętych rogatkach uprzykrzały życie kierowcom i pieszym.
W poniedziałek 17 maja podpisano umowę na realizację projektu nowego wiaduktu w Łańcucie. Swoje podpisy pod umową złożyli marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, dyrektor PZDW Piotr Miąso, dyrektor Regionu Centralnego oraz prezes zarządu firm INTOP TARNOBRZEG Grzegorz Bukała.
– Dzisiaj realizujemy przedsięwzięcia , które zmieniają nie tylko polskie drogi, ale także otoczenie i kolej. Bardzo się cieszę, ze możemy realizować takie zadania na Podkarpaciu jak i w całym kraju – mówił Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.
– Ta inwestycja była zapowiadana od wielu lat. Przypomnę, że przez ten przejazd dziennie przejeżdża co pół godziny w godzinach szczytu nasza kolej aglomeracyjna. Chcielibyśmy, by bezpieczeństwo i płynność przejazdu zostały jak najszybciej uzyskane – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystego podpisania umowy, które zorganizowano właśnie w miejscu gdzie powstanie wspomniana inwestycja.
– To jest bardzo ważna inwestycja, gdyż zabiegano o nią pół wieku. Wielogodzinne oczekiwania samochodów na przejazd sięgają od sześciu do dziewięciu godzin na dobę. Inwestycja umożliwi płynność przejazdu, a co za tym idzie bezpieczeństwa na tym przejeździe – mówił poseł Kazimierz Gołojuch.
Całkowita wartość zadania to ponad 36 mln zł brutto, w ponad 9,2 mln złotych sfinansuje PKP PLK S.A. W planach jest zdobycie dofinansowania inwestycji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.
Prawie 27 mln złotych na budowę wykładają samorządy. Województwo Podkarpackie przeznaczy na ten cel ponad 24 mln złotych, a pozostałe 2 mln złotych to wspólny wkład powiatu łańcuckiego i miasta Łańcuta – po 500 tysięcy złotych, oraz gmin: Łańcut, Czarna, Żołynia, Białobrzegi oraz Rakszawa (po 200 tysięcy złotych).
– To skrzyżowanie było problematyczne od lat 70 XX w. Pomimo wielu prób i protestów, turyści często męczyli się przez zamykane rogatki. Około dwa lata temu młodzi inżynierowie Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich wpadli na rozwiązanie, którego wizja tworzy się dziś – powiedział starosta łańcucki Adam Krzysztoń – który wypowiadał się w imieniu partycypujących samorządów.
Zakres prac przewidzianych inwestycji obejmuje m.in.: budowę odcinka drogi wojewódzkiej nr 877 o długości około 0,7 km, ścian oporowych, odcinka drogi powiatowej nr 1536R (ul. Kolejowa) o długości około 0,28 km, wiaduktu drogi powiatowej nr 1536R, wiaduktu kolejowego w ciągu linii kolejowej 91 Kraków Główny – Medyka. Wybudowane zostanie także droga gminna, a także przebudowana infrastruktura techniczna drogi i linii kolejowej oraz zabezpieczenie sieci uzbrojenia terenu.
Wykonawcą robót jest firma INTOP Tarnobrzeg Sp. z o.o., natomiast inżynierem kontraktu jest konsorcjum firm: INKO Consulting Sp. z o.o. i MP Consulting Sp. z o.o.
– Mamy duże doświadczenie w tego typu robotach, gdyż ostatnim czasie wykonaliśmy aż dwie takie inwestycje. Celem projektu jest wybudowanie wiaduktu kolejowego, czyli stworzenie przejazdu dla samochodów, który będzie ulokowany pod torami – powiedział Grzegorz Bukała prezes zarządu firm INTOP TARNOBRZEG.
Projekt inwestycji zakłada wspomnianą już budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 877 (w klasie G) o długości około 0,7 km (w tym chodniki, ścieżki pieszo-rowerowe, jezdnia, dodatkowa jezdnia, skrzyżowania itd.) – klasa drogi G, budowa wiaduktu kolejowego w/c Lk91 Kraków Główny – Medyka oraz wiaduktu drogowego w ciągu ul. Kolejowej wraz z jej nowym odcinkiem, przebudowę układu dróg gminnych w tym skrzyżowania z ul. Kasprowicza.
Wykonawcy na realizację zadania mają czas do końca marca 2023 roku.
Źródło, foto: Anna Magda / Biuro Prasowe UMWP
Video: Mateusz Romankiewicz / Biuro Prasowe UMWP
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.