RZESZÓW. Jak może wyglądać przebudowa Hali Targowej, Placu Balcerowcza i Placu Adama Mickiewicza w Rzeszowie?
Trzy bardzo ważne miejsca w Rzeszowie zostały wzięte na tapetę podczas czwartkowego spotkania w ratuszu. Swoimi pomysłami na przebudowę podzielili się z władzami miasta studenci Politechniki Rzeszowskiej pod opieką prof. dr hab. inż. Marka Gosztyły, z udziałem Prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej – dr hab. Iwony Włoch, prof. PRz., Spotkanie dotyczyło prezentacji przygotowanych projektów architektonicznych przebudowy Hali Targowej, Placu Balcerowcza i Placu Adama Mickiewicza w Rzeszowie. Na spotkaniu ze studentami obecny był również Konrad Fijołek, prezydent Miasta Rzeszowa oraz dyrektorzy z miejskich wydziałów.
Aktualny, historyczny i przyszłościowy plan na rewitalizację Placu Adama Mickiewicza przedstawiał inż. arch. Dawid Orzech. Podzielił się koncepcją budowy w tym miejsu kawiarni z nowoczesną kładką, klatką schodową i zlikwidowaniem naziemnych chodników.
Kolejny ciekawy projekt przedstawiali inż. arch. Natalia Kalita i inż. arch. Rafał Jędruch. Pokazali oni pomysł rewitalizacji zespołu Placu Targowego przy ul. Targowej w Rzeszowie. Na placu znalazłby się przeszklony pawilon handlowy w miejscu dawnych „Szczęk”. Pawilon posiadałby parking podziemny, by odciążyć ulice dookoła placu. – Zadbaliśmy o to by odświeżyć te obiekty i przywrócić im modernistyczny charakter, a przesteń z tyłu mógłby tworzyć plac, który miałby charakter placu eventowego – mówi Rafał Jędruch. – Znajduje się tu również sadzawka, która daje korzystny aspekt wody w przestszeni publicznej – dodał.
Kolejne dwie studentki Wiktoria Książek i Honorata Pitera przedstawiły projekt rewitalizacji placu Balcerowicza w Rzeszowie. Dziś plac znajduje się przy ul. Moniuszki. Mimo wielu prób przeniesienia placu w inne miejsce, mieszkańcy chcieli zostawienia funkcji handlowej w centrum miasta. Widać to choćby po bardzo małym zainteresowaniu placu, który powstał przy ul. Wyspiańskiego.
– Jestem zachwycony – podsumował prezydent Fijołek. – Jestem zachwycony, że jako młode pokolenie wskazujecie, że warto tworzyć przestrzenie relacyjne, przestrzenie nowoczesne i przyjazne mieszkańcom – dodał.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.